Program RITA – Przemiany w regionie to przede wszystkim program grantowy, który kompleksowo wspiera współpracę międzynarodową: od pomocy w przygotowaniu koncepcji projektu i budowania partnerstwa projektowego, poprzez finansowanie najlepszych inicjatyw, po stałe wsparcie informacyjne i kompetencyjne dla naszych grantobiorców.
Organizujemy także warsztaty, spotkania, kursy e-learningowe, wspieramy wymianę informacji pomiędzy aktywistami z Polski i krajów objętych programem. Cały czas jesteśmy w kontakcie z realizatorami projektów służąc radą, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Program RITA realizowany jest w krajach Europy Wschodniej, Azji Centralnej oraz Kaukazu Południowego. Dofinansowanie mogą otrzymać partnerskie projekty polskich organizacji i ich partnerów z wymienionych krajów.
Program RITA to działania na rzecz:
- wsparcia demokratycznych, społecznych i gospodarczych przemian w ww. krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej,
- przekazywania polskiego doświadczenia przemian w następujących sferach: problemy społeczne i socjalne, edukacja i wychowanie, rozwój przedsiębiorczości, dziedzictwo kulturowe, rozwój i wsparcie trzeciego sektora, rozwój i wsparcie samorządu lokalnego, rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów,
- rozwijania współpracy międzynarodowej w regionie,
- kształtowania nowych liderów rozwoju demokracji, gospodarki rynkowej oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Jak można skorzystać z programu?
W ramach programu RITA można ubiegać się o dofinansowanie projektu partnerskiego, współfinansowanie większego przedsięwzięcia (tzw. wkład własny) czy grant wyjazdowy. Zobacz kto i na co może otrzymać środki finansowe.
Projekty dofinansowywane w ramach RITA powinny przyczyniać się do długotrwałych zmian demokratycznych, społecznych i gospodarczych w krajach objętych programem, uwzględniać dzielenie się polskim doświadczeniem i dotyczyć następujących sfer:
- problemy społeczne, socjalne;
- edukacja i wychowanie;
- rozwój przedsiębiorczości;
- dziedzictwo kulturowe;
- rozwój i wsparcie trzeciego sektora;
- rozwój i wsparcie samorządu lokalnego;
- rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów,
- rozwój ekologii, dbałość o środowisko, przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Ponadto w ramach programu realizowane są działania szkoleniowe:
- przedstawiciele polskich NGO mogą uczestniczyć w warsztatach kompetencyjnych, w tym kursach trenerskich i szkoleniach przygotowujących do planowania projektu i realizacji projektów międzynarodowych,
- przedstawiciele NGO z krajów objętych programem mogą uczestniczyć w warsztatach i kursach e-learningowych,
- nauczyciele mogą uczestniczyć w warsztatach przygotowujących do międzynarodowej wymiany szkolnej i współpracy szkół z Polski i z Europy Wschodniej (głównie z Ukrainy) – tzw. „swatka szkolna”,
- nauczyciele z Europy Wschodniej mogą uczestniczyć w kursach e-learningowych dotyczących różnorodnej tematyki przydatnej w ich pracy.
Więcej o aktualnych naborach, terminach i miejscach prowadzenia szkoleń na stronie Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Program RITA został zainicjowany w 2000 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i od tego czasu jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Narodził się z przekonania, że polskie doświadczenie transformacji to coś, czym warto się dzielić. Polsce udało się dokonać udanych zmian w wielu obszarach życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Dzięki programowi RITA już od ponaa 20 lat przemiany w Polsce mogą służyć jako przykład (nie wzór!) dla przemian w regionie.
Zainteresowanym polecamy lekturę publikacji podsumowujących 5, 10, 20-lecie programu. Znajdują się w nich opisy i reportaże z projektów realizowanych w l. 2000-2020 a także ciekawe historia rozwoju programu.